2010. március 30., kedd
paprikás krumpli


szallonás, fokhagymás csirkemell



Nem gondoltam volna,de mi ezt a csirkemellett 2x étkezéssel tudtuk elpusztítani, persze ettünk előtte levest is, de azt hittem kettőnknek meg se kottyan. :)
Hozzávalók:
-1 egész bőrős csirkemell
-4 gerezd fokhagyma (hosszában négy felé vágva)
-kolozsvári szalonna ( egy maréknyi felkockázva, de külön kell a bőre is)
-só, bors
-fűszerek
-1 doboz sör
-olaj vagy zsír a sütéshez
Elkészítési idő: 1 óra
2010. március 29., hétfő
sült paradicsommal töltött rántott hústekercs


Zöldborsós tokány

2010. március 28., vasárnap
mini kakaóscsigák

2010. március 27., szombat
Kolbásszal töltött karaj fokhagymaszósszal


Elkészítése:
A husit, ha hártyás, zsíros, akkor megtisztítjuk. Egy éles hosszú vékony késsel a közepébe egy lyukat szúrunk és megforgatjuk benne. A kolbászról eltávolítjuk a műbelet, és a husiba dugjuk, ha nehezen megy, akkor megkenhetjük zsírral, hogy jobban csússzon. Az a jó, ha egy kicsit kilóg a kolbász, mind a két oldalon. A külsejét bekenjük olajjal, sózzuk és borsozzuk. Ezt jól beledörzsöljük, és hagyjuk állni egy kicsit. Más fűszerezést nem kell használni a fokhagyma öntet miatt. Kizsírozott, vagy olajozott tepsibe tesszük, öntünk alá 1-2 dl vizet és letakarjuk fóliával. Nagy lángon kb. 45 percig sütjük, aztán fóliát leszedjük, a sütőt pedig levesszük a legkisebb fokozatra, majd folyamatosan locsolgatva és forgatva barnára sütjük, ez kb. még egy jó 45 perc. Kivesszük és pihentetjük egy kicsit.
A fokhagyma szószhoz kimerünk a zsiradékból és megpirítjuk benne a lisztet zsemleszínűre. Hozzáöntjük a hideg vizet és folyamatosan kevergetjük. Hozzáadjuk a fokhagymát ( a gerezdeket, vagy aprítsuk nagyon apróra vagy reszeljük, fokhagyma nyomót is használhatunk), a mustárt, a tejfölt, sót és borsot. Főzzük kb. 10 percig. Az a lényeg, hogy minden ízt érezni lehessen, ne legyen semmi se túl sok (túl mustáros, túl sós, stb.). Inkább többször kevesebb elvét alkalmazzuk, és folyamatosan kóstolgassunk. Mindenkinek más a „szájíze”, tehát a megadott mennyiségeket nem kell szentírásnak venni. A lényeg, hogy ne legyen csomós a szósz, na persze és, hogy ehető legyenJ
Köretnek én rizst főztem hozzá, és gombócokat formáltam belőle. Jó étvágyat hozzá mindenkinek!!
Lisztérzékenységől röviden
Elsősorban aki még nem hallott a lisztérzékneségről, pár sorban összefoglalom, hogy miről is van szó.
A lisztérzékenység a vékonybél gyulladásos betegség kezdete gyakran 2 éves korra tehető, röviddel a búzaevés megkezdése után; vagy korai felnőttkorban (30 – 40 év). Ceoliak betegség azonban bármely életkorban elkezdődhet. Érzékeny eberekben a búzafehérje, glutén, gyulladásos reakciót vált ki a vékonybélben, amely csökkenti a tápanyag, vitamin, ásványianyag felszívódás területét.
A bélfal felszívásra alkalmas területének csökkentésétől függ, hogy az egyén ceoliak betegsége tünetekben mutatkozik – e meg. Ceoliak betegség komoly tüneteket okozhat, mint a hasmenés, gyengeség, testsúlycsökkenés, ami a vékonybél felszívásra képes területek csökkenését mutatja. Másokban anémiás fáradsággal járó tünetekkel jár, és egyáltalán nincs emésztőrendeszer betegségre utaló tünet. Ezen egyénekben a betegség a vasfelszívódás helyét károsította a vékonybélben és a bél távolabbi szakasza képes a tápanyag és folyadékfelszívására.
Mi okoz allergiát a gabonákban?
A lisztérzékeny emberekben az emésztőrendszer betegsége, a vékonybél károsodásából ered, így az nem képes a szervezet számára fontos tápanyagokat felszívni. Lisztérzékeny emberek nem képesek a gabonákban található glutén/gliadin elnevezésű fehérjéket lebontani.
A gabonák összetétele:
Gabona: 70 – 75 % keményítő
1- 2 % zsírok
10 – 12 % folyadék
6 % fehérjék – albuminok
- globulinok
- glutén 90 % (gliadin 50 %, glutenin 50 %)
Glutént tartalmazó gabonák:
- BÚZA minden formában, finom és teljes kiörlésű liszt, pelyhek és dara
- ÁRPA / árpa gyöngye
- ROZS
- GABONA ALKOHOL: SÖR, WHISKY, VODKA
- ZAB és zabpehely / Műzlik
Liszt – és gabonamentes étkezéssel 2 héten belül javulás figyelhető meg. Amíg a betegek tartják az étrendet, a tünetek megszűnnek. A gabonamentes étkezés első 9 – 12 hónapjában ajánlott a tehéntej – termékeket is elhagyni, a bélfal gyógyulásának elősegítésére. A tejben lévő, casein fehérje és a laktóz tejcukor ilyenkor tovább irritálja a bélfalat, ami nehezebben gyógyul.
Glutén mentes étrenddel minden hagyományos étel elkészíthető, más gluténmentes alapanyagokból, (rizsliszt, kukoricaliszt, burgonyakeményítő, kikoricakeményítő) és így bátran fogyaszthatóak! Az újszerű receptek, és az új alapanyagok használata rövid tanulási idő alatt elsajátíthatók a hagyományos főzésben.
Ajánlott ételek:
- Minden gyümölcs és zöldség
- Juh és kecsketej, joghurt vagy sajt
- Tojás
- Tejsavó fehérje
- Hal
- Szárnyasok
- Sovány húsok (sertés, marha, borjú, vadak)
- Olajos magvak (diók, mogyorók)
- Hajdina
- Köles
- Rizs (fehér, barna, vörös és azok lisztje, és az abból készült tészta, puffasztott és extrudált reggeliző pelyhek)
- Vadrizs
- Kukorica (minden formában: szemes, dara, liszt és keményítő, és az abból készült tészta és pelyhek)
- Burgonya és mint keményítő
- Hüvelyesek és annak lisztjei
- Kínai üvegtétszta
- Indiai csicseriborsó lepény
2010. március 23., kedd
Császármáj
2010. március 22., hétfő
Krémtúrós muffin
